اقامت دائم استرالیا

به جرات میتوان گفت ویزای اقامت دائم استرالیا موهبتی از طرف این کشور به افراد واجد الشرایط برای تغییر زندگی آنها است. با داشتن ویزای اقامت دایم میتوانید از سایر مزایای شهروندی استرالیا (بجز حق رأی) استفاده نمایید. با داشتن اقامت دائم استرالیا امکان خرید منزل، دریافت وام ، تحصیل در استرالیا در مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری، استفاده از سیستم توریسم استرالیا و مالیات وجود دارد.

در این کشور بسته به شرایط و نوع درخواست اقامت دائم استرالیا، ویزاهای مختلفی وجود دارد. ویزای 189 و ویزای 190 دو نوع از شناخته شده ترین ویزاهای Permanent Resident استرالیا هستند.

درخواست ویزای اقامت دائم استرالیا

برای اینکه واجد الشرایط یکی از ویزا های اقامت دائم استرالیا باشید نیاز هست که یک سری از شرایط را دارا باشید. این شرایط وابسته به موارد زیر دارد:

  • سن متقاضی در لحظه لاج کردن مدارک
  • مدرک تحصیلی متقاضی در لحظه لاج کردن مدارک
  • سابقه کار متقاضی در لحظه لاج کردن مدارک
  • اینکه فرد متقاضی دارای مدارکی از قیبل مترجمی ناتی، سابقه زندگی در استرالیا و….باشد.
  • همسر فرد متقاضی به شرطی که رشته تحصیلی وی جز رشته های مورد درخواست دولت استرالیا باشد و اینکه مدرک همسر  لیسانس و بالاتر باشد.
  • متقاضی در لحظه درخواست نباید سن بیشتر از 45 سال داشته باشد.
  • وضعیت سربازی در مورد این ویزا مهم نیست اما بهتر است که متقاضی سو پیشینه نداشته باشد.

بر اساس امتیاز تایید شده توسط دولت استرالیا، حداقل اخذ 60 امتیاز برای دریافت ویزای 189 و 55 امتیاز برای دریافت ویزای اسپانسری ایالتی 190 لازم است. برای اینکه مطمین شوید شما میتوانید واجد الشرایط این نوع از ویزای اقامت دائم استرالیا باشید، از جدول زیر یا فرم محاسبه امتیاز مهاجرت استفاده نمایید.

پارامتر امتیاز آور امتیاز
سن متقاضی در لحظه لاج کردن مدارک تا 32 سال: 30 امتیاز

32-35 سال: 25 امتیاز

35-40 سال: 20 امتیاز

40-45 سال: 15 امتیاز

مدرک تحصیلی متقاضی در زمان ارائه درخواست ویزا لیسانس: 15 امتیاز کارشناسی ارشد: 15 امتیاز

دکتری 20 امتیاز

توجه شود در صورتی که متقاضی مدرک خود را از دانشگاه های استرالیا دریافت کرده باشد 5 امتیاز به امتیاز مذکور اضافه میشود. برخی ایالت ها نیز به فارغ التحصیلان دانشگاه های آن ایالت ، 5 تا 10 امتیاز اضافی می دهند.

مدرک مترجمی ناتی (انگلیسی به فارسی) 5  امتیاز
سابقه کار 3 سال: 5 امتیاز

5 سال: 10 امتیاز

8 سال: 15 امتیاز (حداکثر امتیاز ممکن)

سابقه زندگی یا کار در استرالیا به مدت حداقل 2 سال که منجر به مدرک شده باشد . 5 امتیاز
امتیاز همسر 5 امتیاز
مدرک زبان انگلیسی معتبر که از زمان اخذ آن بیش از سه سال نگذشته باشد. ایلتس تا تافل معادل 7 یا 110: 10 امتیاز

ایلتس 8: 20 امتیاز

آزمون پیرسون (PTE):   امتیاز 65: 10 امتیاز، 79 امتیاز: 20 امتیاز

توجه: امتیاز بینابین معادل امتیاز بازه کمتر نمره است. مثلا ایلتس 7.5 معادل ایلتس 7 امتیاز دارد و امتیاز آن 10 امتیاز است.

توجه شود که آزمون جدید Pearson English Test آزمون جدیدی است که به تازگی به جای آیلتس و تافل برگزار میشود. موسسه دانش پارس پکیج ویژه مطالب این آزمون به همراه متد های نوشتاری و گفتاری این آزمون را تهیه و ارائه میکند. با داشتن این مطالب به راحتی میتوانید نمره 65 را اخذ نمایید. آلبته توجه شود دریافت نمره 79 مستلزم تلاش حداق 4 ماهه میباشد. اما با پکیج دانش پارس، کسی که ایلتس 6 یا 6.5 دارد در کمتر از 2 ماه میتواند نمره زبان خوبی دریافت نماید.